Ile trwa upadłość konsumencka bez majątku? Wszystko, co musisz wiedzieć o upadłości konsumenckiej bez majątku
Upadłość konsumencka została wprowadzona do polskiego prawa w 2009 r. Jest to sytuacja, w której zobowiązania osoby fizycznej są redukowane lub umarzane ze względu na jej niezawinioną niewypłacalność. Sprawdź, ile trwa upadłość konsumencka bez majątku!
Kiedy jest możliwe ogłoszenie upadłości bez dóbr?
Standardowo upadłość kojarzy się z czasem, w którym sytuacja majątkowa nie pozwala na kontynuację działalności firmy lub spółki. Powodem takiego stanu rzeczy najczęściej są długi. W upadłości konsumenckiej sprawa dotyczy osoby fizycznej. Co istotne, w ogłoszeniu upadłości tego typu nie przeszkadza fakt, iż majątek posiadany przez dłużnika nie wystarcza do pokrycia zobowiązań. Oznacza to, że osoba fizyczna ogłaszająca upadłość może dysponować majątkiem o wartości mniejszej niż dług, który posiada. W ekstremalnych przypadkach nie posiada ona żadnego majątku. Stwierdzenie to dotyczy także małżonków z ustrojem wspólności małżeńskiej.
Upadłość konsumencka osoby fizycznej bez majątku może zostać ogłoszona w sytuacji, gdy dana osoba nie ma tytułu własności do żadnych dóbr, z których komornik mógłby dochodzić praw wierzycieli.
Osoba planująca złożyć we własnym imieniu wniosek o upadłość konsumencką musi spełniać określone wymagania, przede wszystkim:
- być osobą fizyczną, czyli konsumentem, tj. nie prowadzić firmy przez okres co najmniej 12 miesięcy przed datą złożenia wniosku;
- być niewypłacalna przez co najmniej 3 miesiące przed złożeniem wniosku;
- nie zgłaszać wniosków o orzeczenie upadłości konsumenckiej przez co najmniej 10 lat.
Jeśli powyższe stwierdzenia odnoszą się do osoby chcącej ogłosić upadłość, może ona wystąpić ze stosownym wnioskiem do odpowiedniego sądu.
Ile trwa upadłość konsumencka bez majątku?
Wiele osób zastanawia się, jak długo trwa upadłość konsumencka bez majątku. Precyzyjnie powinno ono brzmieć: ile czasu upływa pomiędzy złożeniem wniosku o upadłość konsumencką a oficjalnym ogłoszeniem takiej upadłości. Czas ten jest krótszy niż w przypadku tradycyjnej procedury upadłościowej i wynosi około 4 miesiące.
Na czym polega upadłość konsumencka bez majątku?
Jak wspomniano wyżej, fakt ogłoszenia upadłości konsumenckiej skutkuje częściowym lub całkowitym umorzeniem długu. W treści ustawy można przeczytać, że w sytuacji, gdy dłużnik nie dysponuje odpowiednimi funduszami niezbędnymi do pokrycia długu, tymczasowo koszty te pokrywane są przez Skarb Państwa.
Kto i kiedy może złożyć wniosek o upadłość konsumencką?
Fakt ogłoszenia upadłości konsumenckiej potwierdza sąd rejonowy, a wydział upadłościowy sądu gospodarczego. Ma to miejsce tylko w przypadku pozytywnego rozpatrzenia odpowiedniego wniosku złożonego przez dłużnika, który jest osobą fizyczną. Taki wniosek może też wnieść wierzyciel, gdy osoba zgłoszona do objęcia postępowaniem upadłościowym była przedsiębiorcą co najmniej 1 rok przed datą złożenia wniosku.
Jak przebiega procedura upadłościowa?
Po złożeniu wniosku upadłościowego sąd przeprowadza sąd rozpatruje wniosek pod kątem jego zasadności. To, ile trwa upadłość konsumencka bez majątku zależy m.in. od klarowności sytuacji. Pod uwagę brane są dwie najważniejsze przesłanki.
W momencie składania wniosku należy mieć status osoby fizycznej nieprowadzącej działalności gospodarczej. Drugi konieczny warunek to fakt niewypłacalności. Oznacza to trwałą utratę zdolności do spłacania zobowiązań wobec dłużników. W praktyce oznacza to zwlekanie z uiszczaniem spłat wynikających z zaistniałych długów. Opóźnienia te muszą wynosić co najmniej 3 miesiące.
W przypadku upadłości konsumenckiej bez majątku nie wszczyna się egzekucji komorniczych. Co więcej, upadłość można ogłosić nawet wtedy, gdy osoba fizyczna nie dysponuje wystarczającymi środkami majątkowymi, które są potrzebne do pokrycia kosztów procedowania sprawy.
Upadłość konsumencka a brak majątku – jakie warunki trzeba spełnić?
Czy przy okazji ogłoszenia upadłości konsumenckiej trzeba udokumentować brak majątku? Jak to zrobić? Takie pytania zadają sobie osoby borykające się ze znacznym zadłużeniem i niemożnością spłacenia go wierzycielom. W trakcie rozpatrywania wniosku o ogłoszenie upadłości konsumenckiej sąd nie rozstrzyga kwestii, dlaczego doszło do niewypłacalności.
Upadłość konsumencką ogłasza się, gdy kwoty długów znacznie obniżają zdolność do zachowania możliwości godnego życia i zaspokajania podstawowych potrzeb dłużnika i jego rodziny. Jednak czynniki te mają istotny wpływ na plan spłaty zadłużenia lub jego części w sytuacji, gdy dłużnik dysponuje jakimś majątkiem.
Dłużnik, którego dług umorzono tymczasowo, musi zawiadamiać sąd o swojej aktualnej sytuacji finansowej. Dzięki temu w momencie poprawy tworzony jest plan spłaty zadłużenia.
Upadłość konsumencka bez majątku – ile trwa i co może w niej przeszkodzić?
Brak majątku znacznie skraca całą procedurę upadłościową. Standardowo proces badania i ogłaszania upadłości konsumenckiej bez majątku trwa od 3 do 4 miesięcy. W spornych, skomplikowanych sprawach czas ten może się przedłużyć. Sąd decyduje o tymczasowym umorzeniu, gdy po ogłoszeniu upadłości konsumenckiej bez majątku istnieje szansa na poprawę stanu majątku dłużnika.
Warto też zapamiętać, że istnieją aktywności, które mogą skutecznie utrudnić uzyskanie pozytywnego rozpatrzenia wniosku o uznanie upadłości konsumenckiej. Nie można np. specjalnie pozbywać się majątku, by rozpocząć procedurę upadłościową jako konsument bez środków finansowych.
Sąd z pewnością sprawdzi uczciwość osoby ubiegającej się o uznanie upadłości. Wszelkie próby ukrycia majątku lub przeniesienia własności na inne osoby mogą skutkować przeniesieniem takiego majątku do masy upadłościowej. Procedura taka jest przeprowadzana przez syndyk po wykryciu takich aktywności.
Od zgłoszenia wniosku o stwierdzenie upadłości konsumenckiej do jej ogłoszenia mija zwykle około 3-4 miesiące. Skorzystaj z tej opcji, gdy Twój stopień zadłużenia nie pozwala na spłatę zobowiązań, a niewypłacalność jest niezawiniona. Dzięki temu Twoje długi zostaną częściowo lub całkowicie umorzone i uwolnisz się od zobowiązań, których nie jesteś w stanie spłacić.