Drobne braki formalne wniosku o ogłoszenie upadłości nie są przeszkodą do prowadzenia sprawy – skarga zespołu Vincent Restrukturyzacje w pełni uwzględniona przez Sąd

Pierwotnie referendarz sądowy z Sądu Rejonowego Gdańsk-Północ w Gdańsku zwrócił wniosek o ogłoszenie upadłości składany w imieniu spółki, z uwagi na drobne braki formalne (takie jak brak szczątkowych danych dotyczących dat wymagalności należności). Spółka nie mogła bowiem przedstawić tych danych w terminie z uwagi na problemy we współpracy z biurem księgowym. W imieniu Spółki skargę na orzeczenie o zwrocie wniosku o ogłoszenie upadłości złożył zespół Vincent Restrukturyzacje. Sąd uznał skargę przygotowaną przez zespół Vincent Restrukturyzacje za zasadną – poniżej przedstawiamy szczegóły sprawy.

Sprawa dotyczyła postępowania o ogłoszenie upadłości prowadzonego przez Sąd Rejonowy Gdańsk-Północ w Gdańsku, VI Wydział Gospodarczy. Dłużnikiem wnioskującym o ogłoszenie upadłości była spółka z branży medycznej.

Referendarz sądowy w uzasadnieniu zarządzenia o zwrocie wniosku o ogłoszeniu upadłości stwierdził, że: (…) Wnioskodawca nie przedłożył jednak prawidłowo sporządzonego spisu podmiotów zobowiązanych majątkowo wobec dłużnika wraz z adresami, z określeniem wierzytelności, daty ich powstania i terminów zapłaty. Zgodnie z art. 130 § 1 i 2 k.p.c. w związku z art. 35 ustawy z dnia 28 lutego 2003 r. Prawo upadłościowe (dalej jako pr.u.), jeżeli pismo procesowe nie może otrzymać prawidłowego biegu wskutek niezachowania warunków formalnych lub jeżeli od pisma nie uiszczono należnej opłaty, przewodniczący wzywa stronę, pod rygorem zwrócenia pisma, do poprawienia, uzupełnienia lub opłacenia go w terminie tygodniowym. (…) Wnioskodawca nie uzupełnił braków. Mając na uwadze powyższe, na podstawie art. 130 § 2 k.p.c. w zw. z art. 35 pr.u., referendarz sądowy zarządził zwrot wniosku.

 

W ocenie referendarza sądowego niewskazanie poszczególnych danych jednostkowych w jednym z wielu dokumentów niezbędnych do rozpatrzenia wniosku o ogłoszenie upadłości bezwzględnie kwalifikowało wniosek o ogłoszenie upadłości do zwrotu. Gdyby takie rozstrzygnięcie się uprawomocniło, to przyjmowałoby się fikcję prawną, jak gdyby spółka nigdy nie złożyła wniosku o ogłoszenie upadłości. Konsekwencje takiego stanu rzeczy mogłyby być poważne.

 

Argumentację przedstawioną przez referendarza sądowego Vincent Restrukturyzacje uznało za całkowicie niezasadną. W złożonej skardze podniesiono, że:

  1. po pierwsze, że nawet jeżeli referendarz sądowy stwierdził uchybienia formalne w poszczególnych załącznikach do wniosku o ogłoszenie upadłości, to jednak uchybienia te pozostają bez wpływu na możliwość nadania sprawie biegu (art. 130 § 1 k.p.c. w zw. z art. 35 p.u.). Istotą postępowania wywoływanego wnioskiem o ogłoszenie upadłości jest bowiem zbadanie przez sąd wypłacalności dłużnika, dla której to oceny marginalne znaczenie ma data powstania oraz data wymagalności należności Dłużnika względem kontrahentów. Są to dane tym bardziej marginalne, gdy sąd dysponuje paletą innych danych pozwalających na dokonanie prawidłowej oceny wypłacalności dłużnika;
  1. po drugie, dłużnik złożył wniosek o ogłoszenie upadłości w terminie, w sposób wyczerpujący przedstawiając sądowi wymaganą dokumentację oraz przedstawiając wszystkie informacje, w których był posiadaniu oraz zastrzegł (korzystając z prawa przewidzianego w treści art. 23 ust. 3 p.u.), że części danych jednostkowych nie posiada, wskazując jednocześnie przyczyny takiego stanu rzeczy.

Wobec powyższego, Sąd upadłościowy w pełni podzielając naszą argumentację podniesioną w skardze, uznał ją za zasadną i nadał dalszy bieg sprawie o ogłoszenie upadłości. Tym samym skutecznie złożono wniosek o ogłoszenie upadłości.

 

Rafał Wargalla, doradca restrukturyzacyjny