Doradca restrukturyzacyjny – czy warto skorzystać z porady kancelarii doradców restrukturyzacyjnych?
Zgodnie z danymi Centralnego Ośrodka Informacji Gospodarczej, każdego miesiąca zakładanych jest około trzydziestu tysięcy działalności gospodarczych, daje to około tysiąca przedsiębiorców rozpoczynających działalność każdego dnia. W dzisiejszym dynamicznie zmieniającym się otoczeniu gospodarczym, wiele firm staje przed wyzwaniami, część z nich może prowadzić do kryzysu finansowego. W takich sytuacjach, po pomoc można się zwrócić do doradcy restrukturyzacyjnego. Osoba ta, posiadająca odpowiednie kwalifikacje i doświadczenie, może pomóc przedsiębiorstwom borykającym się z problemem zadłużenia w odzyskaniu płynności finansowej. Warto zatem zastanowić się, czy skorzystanie z usług kancelarii doradców restrukturyzacyjnych jest opłacalne.
Kto to jest doradca restrukturyzacyjny?
Doradca restrukturyzacyjny to specjalista, który pomaga przedsiębiorstwom w trudnej sytuacji finansowej. Jego zadaniem jest przede wszystkim:
- analiza stanu finansowego firmy, zarówno w zakresie długów przedsiębiorcy, jak i przy wycenie składników majątkowych,
- identyfikacja problemów, które doprowadziły do niewypłacalności, oraz
- opracowanie strategii naprawczej, na drodze postępowania upadłościowego, jednego z postępowań restrukturyzacyjnych lub zalecając inne, bardziej adekwatne rozwiązania.
Zawod doradcy restrukturyzacyjnego należy do tzw. zawodów regulowanych. O licencję doradcy restrukturyzacyjnego, zgodnie z ustawą z dnia 15 czerwca 2007 r. o licencji doradcy restrukturyzacyjnego, może się ubiegać osoba niekarana, która może wykazać się doświadczeniem w prowadzeniu przedsiębiorstwa, posiada wykształcenie wyższe, bardzo często – prawnicze lub ekonomiczne, a także zdała egzamin państwowy.
Od nowelizacji z 4 kwietnia 2019 roku, doświadczeni doradcy restrukturyzacyjni mogą się ubiegać o przyznanie im tytułu „kwalifikowanego doradcy restrukturyzacyjnego”. Posiadanie takiego tytułu pozwala na prowadzenie najbardziej skomplikowanych postępowań restrukturyzacyjnych i upadłościowych. W praktyce, dotyczą one największych przedsiębiorstw zatrudniających ponad 250 pracowników lub osiągnął obrót netto przekraczający 50 mln euro. W większości przypadków uprawnienia doradcy restrukturyzacyjnego są wystarczające do oddłużenia klienta..
Listę doradców restrukturyzacyjnych, wraz z informacjami o ich doświadczeniu i prowadzonych postępowaniach, można znaleźć bezpłatnie na Portalu publicznym Krajowego Rejestru Zadłużonych (KRZ): https://krz.ms.gov.pl/#!/application/KRZPortalPUB/1.9/KrzRdrGui.WyszukiwanieDoradcow?params=JTdCJTdE&seq=1 .
Często pojawia się pytanie, czym różni się doradca restrukturyzacyjny od syndyka? Z dniem 1 stycznia 2016r. dawna licencja syndyka została zastąpiona licencją doradcy restrukturyzacyjnego. Funkcję syndyka nadal jednak mogą pełnić doradcy restrukturyzacyjni jako osoby powołane przez sąd do zarządzania masą upadłościową w przypadku, gdy przedsiębiorstwo ogłasza upadłość. Zadaniem syndyka jest zaspokojenie roszczeń wierzycieli i zapewnienie przedsiębiorstwu możliwości dalszego funkcjonowania. Syndyk jest zatem jedną z ról, jakie może pełnić doradca restrukturyzacyjny w ramach swoich uprawnień zawodowych.
Kancelaria doradcy restrukturyzacyjnego
Wybór odpowiedniej kancelarii doradców restrukturyzacyjnych jest kluczowy dla sukcesu całego postępowania. Kancelarie doradców restrukturyzacyjnych prowadzone są najczęściej w formie spółek, skupiających licencjonowanych doradców restrukturyzacyjnych, którzy posiadają doświadczenie w prowadzeniu różnego rodzaju postępowań, dla klientów działających w różnych branżach i w różnej skali działalności.
Kancelaria doradcy restrukturyzacyjnego oferuje kompleksowe usługi. Doradca restrukturyzacyjny kojarzony jest najczęściej jako osoba, która pełni funkcję syndyka w postępowaniu upadłościowym lub zarządcy, czy nadzorcy sądowego w postępowaniu restrukturyzacyjnym. Tymczasem, kancelarie doradców restrukturyzacyjnych specjalizują się też w udzielaniu porad, wydawaniu opinii i wyjaśnień oraz świadczeniu innych usług z zakresu restrukturyzacji i upadłości.
W dużych miastach, takich jak Warszawa, jest wiele kancelarii oferujących usługi doradcze w zakresie restrukturyzacji. Aktualnie, większość czynności prowadzonych jest przez portal KRZ. Przy prostszych postępowaniach regularna obecność doradcy restrukturyzacyjnego w siedzibie przedsiębiorcy nie będzie konieczna, jednak w takich gdzie pełni on funkcję zarządcy – warto rozważyć, aby kancelaria doradcy restrukturyzacyjnego mieściła się w rozsądnej odległości od firmy. Doradca restrukturyzacyjny, po jego wyznaczeniu przez sąd będzie pełnił funkcję nie tylko „doradcy”, ale i pełnoprawnego partnera w prowadzeniu biznesu, który powinien kierować się interesem naszego przedsiębiorstwa i cechować znajomością uwarunkowań biznesowych w których działa nasza branża oraz kontrahenci. Warto zatem sprawdzić lub zapytać, jakie podmioty korzystały z usług danej kancelarii doradców restrukturyzacyjnych przed nami. Podsumowując – dobrze dobrany doradca może dostarczyć nie tylko wsparcia finansowego, ale także strategicznego, co jest niezbędne w trudnych czasach.
Kiedy warto skorzystać z usług doradcy restrukturyzacyjnego?
Korzystanie z pomocy doradcy restrukturyzacyjnego jest dobrowolne. Należy jednak pamiętać, że bez jego udziału, sąd nie będzie w stanie przeprowadzić restrukturyzacji czy upadłości – ani przedsiębiorcy, ani konsumenta. Koszty takiego zaniechania mogą być niewspółmiernie większe niż zysk przeprowadzonej na czas restrukturyzacji czy upadłości. Wskazując odpowiedni tryb postępowania, doradca restrukturyzacyjny pozwala uchronić przed zbliżającą się egzekucją, przed naliczaniem odsetek za opóźnienie, pozwala ustalić na nowo – wykonalny plan spłat z wierzycielami.
Zanim wykonamy pierwszy telefon do kancelarii doradców restrukturyzacyjnych, warto zebrać najważniejsze informacje o stanie zobowiązań przedsiębiorstwa, w szczególności: o terminach płatności zaległych faktur, wysokości zobowiązań, a także szacowanej wartości majątku spółki. Te wstępne informacje pozwolą doradcy restrukturyzacyjnemu wydać wstępną ocenę, czy przesłanki do ogłoszenia upadłości lub przeprowadzenia restrukturyzacji występują.
Szczególna odpowiedzialność ciąży na członkach zarządu spółek kapitałowych, odpowiadają oni za niezłożenie w ustawowym terminie wniosku o ogłoszenie upadłości. W stosunku do spółek z ograniczoną odpowiedzialnością, jest to tak zwana odpowiedzialność art. 299 k.s.h, regulowana odpowiednio dla spółek akcyjnych w art. 586 k.s.h., a także dla nowopowstałych prostych spółek akcyjnych w art. art. 300132 k.s.h.
We wniosku nie trzeba wskazywać doradcy restrukturyzacyjnego, który powinien zostać wyznaczony syndykiem. Biorąc jednak pod uwagę, że przez kolejne miesiące lub lata będzie to osoba, której powierzone zostanie przedsiębiorstwo, warto nie oddawać tej decyzji losowi, a w praktyce – sądowi.
O pomoc do kancelarii doradców restrukturyzacyjnych zwrócić się może nie tylko dłużnik, ale i wierzyciel, który dowiedział się o ogłoszeniu upadłości restrukturyzacji swojego partnera biznesowego. Szanse na to, że prowadząc swoją działalność gospodarczą, popadniemy w długi, których spłata będzie wymagała profesjonalnego oddłużenia jest umiarkowana. Szansa na to, że jedne z naszych kontrahentów pewnego dnia ogłosi upadłość lub restrukturyzację – jest niemal pewna. W takiej sytuacji warto jest skorzystać ze wsparcia profesjonalnej kancelarii doradców restrukturyzacyjnych, która może pomóc w przygotowaniu propozycji układu dla wierzyciela, a w razie nieprawidłowości w pełnieniu funkcji przez nadzorcę, zarządcę czy syndyka – podjęcie odpowiednich kroków.
Aby znaleźć odpowiednią kancelarię doradców restrukturyzacyjnych, warto zacząć od zebrania rekomendacji. Można zwrócić się do przedsiębiorców, o których wiemy, że przechodzili przez upadłość lub restrukturyzację lub skorzystać z rekomendacji internetowych. Wiele rekomendacji, jest za zgodą klienta zamieszczane przez kancelarie na ich stronach, w opiniach znajdujących się w wyszukiwarce lub na forach branżowych. Autentyczność takich informacji można zweryfikować z danymi w KRZ i Monitorze Sądowym i Gospodarczym.
Źródło danych statystycznych: https://www.coig.com.pl/nowe-firmy-w-polsce_2016_2015_2014_2013.php